Group Fitness Classes: Winter 2019

Group Fitness classes are open to all members of the Mort Harris RFC. There is no additional cost and all classes are on a drop-in basis. Meet for your class at the assigned studio found on the Group Fitness Schedule.

Classes are offered on a first-come, first-serve basis. Due to the popularity of our cycling classes, we advise you to arrive early and check-in at the front desk as these classes fill quickly. 

Your presence matters! Help keep your favorite classes on the schedule with regular attendance.

Don't risk losing your favorite class. If you love it, share that with others, invite friends/roommates, post about it and help promote your favorite class(es). Email Carole.Gist@wayne.edu with class suggestions and ideas.


Schedule Updates as of 3/14/19!
Monday's: Shelby's Pilates and Slow Down & Stretch have new times!
Tuesday's: Rachael's 8:00 a.m. class has a new format!
Saturday's: SpinTATic is now Cycle Zone 45!

Winter Semester 2019 Class Schedule – Schedule is subject to change. Please refer to the live schedule below for the most up-to-date classes.

Class Descriptions


Monday

Time Class Instructor Room
6:00 a.m. - 7:00 a.m. Boot Camp Angela Room 258
6:00 a.m. - 7:00 a.m. Bootcamp Angela Room 258
6:30 a.m. - 7:30 a.m. Bootcamp Strength Deirdre Room 258
6:30 a.m. - 7:30 a.m. Bootcamp Strength Deirdre Room 258
6:30 a.m. - 7:15 a.m. Bootcamp Cardio Plus Abs Deirdre Room 258
7:00 a.m. - 7:45 a.m. Riding With A Rhythm Sharon Room 15
7:00 a.m. - 7:45 a.m. Cycle Zone 45 Angela Room 15
7:00 a.m. - 7:45 a.m. Cycle Zone Angela Room 15
7:00 a.m. - 8:00 a.m. Suspension Bootcamp TRX Anna Room 150
7:00 a.m. - 7:45 a.m. Cycle Zone Angela Room 15
7:00 a.m. - 8:00 a.m. Cycle Zone Mirella Room 15
7:15 a.m. - 8:00 a.m. HIIT It Quick Yvonne Room 258
7:30 a.m. - 8:00 a.m. Bootcamp Abs Deirdre Room 258
7:30 a.m. - 8:00 a.m. Bootcamp Abs Deirdre Room 258
8:00 a.m. - 9:00 a.m. Yoga-Lattés Sharon Room 250
8:00 a.m. - 8:45 a.m. Bootcamp/Step Deirdre Room 258
8:00 a.m. - 8:45 a.m. Bootcamp/Step Deirdre Room 250
8:15 a.m. - 9:15 a.m. Barre Bootcamp Anna Room 250
10:00 a.m. - 11:00 a.m. Stretch & Burn Tylar Room 258
11:00 a.m. - 12:00 p.m. Barre Fitness Abida Room 250
11:00 a.m. - 11:45 a.m. Cardio Cravings Tylar Room 258
11:00 a.m. - 12:00 p.m. Strength & Stretch Abida Room 250
11:00 a.m. - 12:00 p.m. Barre Fitness Abida Room 250
11:15 a.m. - 12:00 p.m. Bhangra Fitness Arunpreet Room 250
11:15 a.m. - 12:00 p.m. Cardio Camp Reno Room 258
11:15 a.m. - 12:00 p.m. Cardio Camp Tiffani Room 258
11:30 a.m. - 12:15 p.m. Bhangra Fitness Arunpreet Room 258
12:00 p.m. - 12:45 p.m. Cycle Zone 45 Angela Room 15
12:00 p.m. - 12:45 p.m. Cycle Zone Angela Room 15
12:00 p.m. - 12:30 p.m. Booty Blast Tiffani Room 258
12:00 p.m. - 12:45 p.m. Riding With A Rhythm Sharon Room 15
12:00 p.m. - 12:45 p.m. Cycle Zone Angela Room 15
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Strength & Stretch Abida Room 250
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Riding With A Rhythm Mirella Room 15
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Belly Dance Abida Room 250
12:00 p.m. - 12:45 p.m. Core-poral Training Tylar Room 258
12:00 p.m. - 12:30 p.m. Booty Blast Reno Room 258
12:00 p.m. - 1:00 p.m. SpinTATic Tat Room 15
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Restorative Stretch Abida Room 250
12:45 p.m. - 1:30 p.m. Booty Blast Tylar Room 258
1:00 p.m. - 2:00 p.m. Your Choice Workout Tat Room 15
1:00 p.m. - 2:00 p.m. Belly Dance Abida Room 250
1:00 p.m. - 2:00 p.m. Strong by Zumba Kelly Room 258
1:00 p.m. - 2:00 p.m. Belly Dance Abida Room 250
3:30 p.m. - 4:30 p.m. Yoga Kristine Room 250
5:00 p.m. - 6:00 p.m. Wind Down Yoga Kristine Room 250
5:00 p.m. - 6:00 p.m. Vinyasa Yoga Nick Room 250
5:00 p.m. - 5:45 p.m. Bhangra Fitness Arunpreet Room 250
5:00 p.m. - 6:00 p.m. Wind Down Yoga Kristine Room 250
5:30 p.m. - 6:30 p.m. Zumba Toning Reyonna & Anicia Room 258
5:30 p.m. - 6:30 p.m. Cycle To The Beat Amy Room 15
5:30 p.m. - 6:30 p.m. Zumba/Dance Fitness Stacey Room 258
5:30 p.m. - 6:30 p.m. Cycle To The Beat Amy Room 15
5:30 p.m. - 6:30 p.m. Zumba Toning Reyonna & Anicia Room 258
5:30 p.m. - 6:30 p.m. Cycle To The Beat Amy Room 15
5:30 p.m. - 6:15 p.m. HIIT 45 Anna Room 150
5:30 p.m. - 6:30 p.m. Cycle To The Beat Amy Room 15
5:30 p.m. - 6:30 p.m. Cycle To The Beat Amy Room 15
5:45 p.m. - 6:30 p.m. Boot Camp DeAnnah Room 150
6:00 p.m. - 7:00 p.m. Wind Down Yoga Kristine Room 250
6:00 p.m. - 7:00 p.m. Wind Down Yoga Kristine Room 250
6:00 p.m. - 7:00 p.m. HIITS Anna Room 150
6:30 p.m. - 7:30 p.m. HIIT Anna Room 258
6:30 p.m. - 7:15 p.m. Cardio Dance Fusion Reyonna & Anicia Room 258
6:30 p.m. - 7:00 p.m. Cardio Dance Fusion Reyonna & Anicia Room 258
6:30 p.m. - 7:15 p.m. Abs & Stretch Anna Room 150
6:45 p.m. - 7:25 p.m. Cycle Zone 45 DeAnnah Room 15
7:00 p.m. - 8:00 p.m. Total Body Cardio Blast Reno Room 258
7:00 p.m. - 7:30 p.m. TRX Core Anna Room 150
7:00 p.m. - 7:45 p.m. Bhangra Fitness Arunpreet Room 250
7:00 p.m. - 8:00 p.m. Zumba Lakithia Room 250
7:00 p.m. - 8:00 p.m. Total Body CardioBLAST Reno Room 258
7:30 p.m. - 8:00 p.m. Pilates Shelby Room 250
7:30 p.m. - 8:15 p.m. Krazed Kickboxing & Abs 45 Denise Room 258
7:45 p.m. - 8:30 p.m. Core & Restore Anna Room 150
8:00 p.m. - 9:00 p.m. Slow Down & Stretch Shelby Room 250
8:00 p.m. - 9:00 p.m. Kickbox Insanity Reno Room 258
8:00 p.m. - 8:45 p.m. Total Body Spin George Room 15
8:00 p.m. - 9:00 p.m. Core Cuts Lakithia Room 250
8:00 p.m. - 9:00 p.m. Kickbox Insanity Reno Room 258
8:15 p.m. - 9:15 p.m. Kickbox Insanity Reno Room 258

Tuesday

Time Class Instructor Room
6:15 a.m. - 7:00 a.m. HIIT JoElla Room 258
6:30 a.m. - 7:30 a.m. Mindful Yoga Fusion Annette Room 250
7:00 a.m. - 7:45 a.m. Cycle To The Beat Amy Room 15
7:00 a.m. - 7:45 a.m. Ballsy Moves Step Fusion Deirdre Room 258
7:00 a.m. - 8:00 a.m. Ballsy Moves Rachael Room 258
7:00 a.m. - 7:45 a.m. Cycle To The Beat Amy Room 15
7:00 a.m. - 8:00 a.m. Total Body Resistance TRX Anna B Room 150
7:00 a.m. - 8:00 a.m. Tabata Series: Upper Body Ronald Room 258
7:00 a.m. - 8:00 a.m. Power Pilates JoElla Room 250
7:00 a.m. - 7:45 a.m. Cycle To The Beat Amy Room 15
7:15 a.m. - 8:00 a.m. Cycle 2 the Beat DeAnnah Room 15
7:15 a.m. - 8:00 a.m. Cycle Zone 45 Rachael Room 15
8:00 a.m. - 9:00 a.m. Breaktime Core Rachael Room 250
8:30 a.m. - 9:00 a.m. Breaktime Core Rachael Room 250
8:30 a.m. - 9:00 a.m. The Kraze Kelly Room 150
9:00 a.m. - 10:00 a.m. TRX Fit Mirella Room 150
10:00 a.m. - 10:45 a.m. Cardio Camp Reno Room 250
10:00 a.m. - 10:45 a.m. Cardio Camp Tiffani Room 250
10:50 a.m. - 11:20 a.m. Walk 2 The Beat Rachael 3rd Floor Track
11:15 a.m. - 12:00 p.m. Fit Camp Reno Room 250
11:15 a.m. - 12:00 p.m. Fit Camp Tiffani Room 250
11:25 a.m. - 11:55 a.m. Breaktime Barre Rachael Room 250
12:00 p.m. - 12:45 p.m. SpinTATic Tat Room 15
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Beast Mode Warriors! Jasmine Room 150
12:00 p.m. - 1:00 p.m. The Kraze Kelly Room 250
12:00 p.m. - 12:45 p.m. SpinTATic Tat Room 15
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Power Yoga Keerthi Room 250
12:00 p.m. - 12:45 p.m. SpinTATic Tat Room 15
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Candlelit Yoga Camila Room 250
12:00 p.m. - 1:00 p.m. The Kraze Kelly Room 258
12:00 p.m. - 12:45 p.m. Cycle Zone 45 Angela Room 15
12:00 p.m. - 12:30 p.m. Meet Me On Da Floor Kelly Main Level Gym Floor
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Mid-Day Vinyasa Kristine Room 250
12:00 p.m. - 1:00 p.m. The Kraze Kelly Room 250
12:00 p.m. - 12:45 p.m. SpinTATic Tat Room 15
1:00 p.m. - 2:00 p.m. Get Busted Bootcamp Tat Room 258
1:00 p.m. - 1:30 p.m. Kick Abs Tat Room 258
1:00 p.m. - 1:30 p.m. Kick Abs! Tat Room 258
1:00 p.m. - 1:30 p.m. Kick Abs Tat Room 258
1:30 p.m. - 2:00 p.m. Get Busted Boot Camp Tat Room 258
1:30 p.m. - 2:00 p.m. Get Ripped Tat Room 258
1:30 p.m. - 2:00 p.m. Get Ripped Tat Room 258
2:15 p.m. - 3:00 p.m. Absolutely Abs Tat Room 258
4:00 p.m. - 5:00 p.m. Having A Ball Class Debra Room 150
4:40 p.m. - 5:30 p.m. Abs & Stretch Anna Room 258
5:30 p.m. - 6:30 p.m. SpinTATic Tat Room 15
5:30 p.m. - 6:00 p.m. Tabata Series: Total Body Ronald Room 258
5:30 p.m. - 6:30 p.m. Cycle To The Beat DeAnnah Room 15
5:30 p.m. - 6:30 p.m. SpinTATic Tat Room 15
5:30 p.m. - 6:30 p.m. HIIT Anna Room 258
5:30 p.m. - 6:30 p.m. SpinTATic Tat Room 15
5:30 p.m. - 6:30 p.m. SpinTATic Tat Room 15
5:30 p.m. - 6:30 p.m. SpinTATic Tat Room 15
6:00 p.m. - 7:00 p.m. Power Yoga Tara Room 250
6:00 p.m. - 7:00 p.m. Power Yoga Tara Room 250
6:00 p.m. - 7:00 p.m. Boot Camp Burn JoElla Room 258
6:30 p.m. - 7:00 p.m. Kick Abs Tat Room 258
6:30 p.m. - 7:30 p.m. Zumba Hype Tat Room 258
6:30 p.m. - 7:30 p.m. Insanity BC Anna B Room 258
6:30 p.m. - 7:00 p.m. Kick Abs Tat Room 258
6:30 p.m. - 7:00 p.m. Kick Abs! Tat Room 258
6:35 p.m. - 6:55 p.m. Abs & Stretch DeAnnah Room 250
6:45 p.m. - 7:25 p.m. Cycle Zone 45 Rachael Room 15
7:00 p.m. - 8:00 p.m. Zumba Tat Room 258
7:00 p.m. - 8:00 p.m. Foundational Yoga Tara Room 250
7:00 p.m. - 8:00 p.m. Tabata Reno Room 150
7:00 p.m. - 8:00 p.m. Zumba Tat Room 258
7:00 p.m. - 7:45 p.m. Hip Hop Dance Party JoElla Room 258
7:00 p.m. - 8:00 p.m. Zumba Tat Room 258
7:00 p.m. - 8:00 p.m. Tabata Reno Room 150
7:00 p.m. - 7:30 p.m. Mindful Meditation Kristine Room 250
7:30 p.m. - 8:30 p.m. Power Yoga Tara Room 250
7:30 p.m. - 8:30 p.m. Wind Down Yoga Kristine Room 250
7:30 p.m. - 8:30 p.m. Kickboxing Insanity Tat Room 258
7:45 p.m. - 8:30 p.m. Total Body Circuit JoElla Room 258
8:00 p.m. - 9:00 p.m. Kickbox Insanity Reno Room 258
8:00 p.m. - 9:00 p.m. Kickbox Insanity Reno Room 258

Wednesday

Time Class Instructor Room
6:00 a.m. - 7:00 a.m. Guns, Gut, Glutes Deirdre Room 258
6:00 a.m. - 7:00 a.m. Bootcamp Angela Room 258
6:00 a.m. - 7:00 a.m. Tabata Deirdre Room 258
6:00 a.m. - 7:00 a.m. Cycle Zone Angela Room 15
6:30 a.m. - 7:30 a.m. Guns, Gut, Glutes Deirdre Room 258
6:30 a.m. - 7:00 a.m. Bootcamp Cardio Plus Abs Deirdre Room 258
7:00 a.m. - 7:45 a.m. HIIT Cycle Sharon Room 15
7:00 a.m. - 7:30 a.m. Pilates Shelby Room 250
7:00 a.m. - 7:45 a.m. Cycle Zone Angela Room 15
7:00 a.m. - 8:00 a.m. Suspension Bootcamp TRX Anna Room 150
7:00 a.m. - 7:45 a.m. Cycle Zone Angela Room 15
7:00 a.m. - 8:00 a.m. Boot Camp Angela Room 258
7:00 a.m. - 8:00 a.m. Cycle Zone Mirella Room 15
7:00 a.m. - 8:00 a.m. HIITS Anna Room 258
7:30 a.m. - 8:30 a.m. Slow Down & Stretch Shelby Room 250
8:00 a.m. - 9:00 a.m. Yoga-Lattés Sharon Room 250
8:00 a.m. - 8:30 a.m. Abs & Stretch Anna Room 258
8:15 a.m. - 9:15 a.m. Barre Bootcamp Anna Room 250
9:00 a.m. - 9:45 a.m. Fit Camp Tiffani Room 250
9:15 a.m. - 10:00 a.m. Fit Camp Reno Room 250
10:00 a.m. - 10:30 a.m. Killer Core Tiffani Room 250
10:00 a.m. - 10:30 a.m. Killer Kore Reno Room 250
10:00 a.m. - 10:45 a.m. Core-poral Training Tylar Room 250
10:30 a.m. - 11:00 a.m. Booty Blast Reno Room 250
10:30 a.m. - 11:00 a.m. Booty Blast Tiffani Room 250
10:45 a.m. - 11:30 a.m. Booty Blast Tylar Room 250
11:00 a.m. - 12:00 p.m. Basic Beats Rachael Room 258
11:00 a.m. - 11:45 a.m. Kickboxing Lionel Room 258
11:15 a.m. - 12:00 p.m. Bhangra Fitness Arunpreet Room 250
11:15 a.m. - 12:00 p.m. Cardio Camp Tiffani Room 258
11:30 a.m. - 12:15 p.m. Bhangra Fitness Arunpreet Room 250
11:30 a.m. - 12:30 p.m. Sweat & Slay Tylar Room 250
12:00 p.m. - 12:45 p.m. Cycle Zone Angela Room 15
12:00 p.m. - 12:45 p.m. Women's Only Circuit Training Jasmine Women's Only Area/Room 150
12:00 p.m. - 12:45 p.m. HIIT Cycle Sharon Room 15
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Strength and Stretch Abida Room 250
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Total Body Spin Mirella Room 15
12:00 p.m. - 12:45 p.m. Cycle Zone Angela Room 15
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Barre Fitness Abida Room 250
12:00 p.m. - 1:00 p.m. SpinTATic Tat Room 15
12:00 p.m. - 12:45 p.m. Cycle Zone 45 Angela Room 15
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Barre Fitness Abida Room 250
12:30 p.m. - 1:30 p.m. Stretch & Burn Tylar Room 250
1:00 p.m. - 2:00 p.m. Your Choice Workout Tat Room 15
1:00 p.m. - 2:00 p.m. Restorative Stretch Abida Room 250
1:00 p.m. - 2:00 p.m. Women's Only Barre Fitness Abida Room 250
1:00 p.m. - 2:00 p.m. Restorative Stretch Abida Room 250
5:00 p.m. - 6:00 p.m. Candlelit Yoga Camila Room 250
5:00 p.m. - 6:00 p.m. Bootcamp Cardio + Strength Deirdre Room 258
5:00 p.m. - 5:45 p.m. Bhangra Fitness Arunpreet Room 250
5:00 p.m. - 6:00 p.m. Wind Down Yoga Kristine Room 250
5:00 p.m. - 6:00 p.m. Wind Down Yoga Kristine Room 250
5:00 p.m. - 6:00 p.m. Bootcamp Cardio + ABS Deirdre Room 258
5:30 p.m. - 6:00 p.m. Kick Abs! Tat Room 258
5:30 p.m. - 6:30 p.m. Cycle To The Beat Amy Room 15
5:30 p.m. - 6:30 p.m. Cycle To The Beat Amy Room 15
5:30 p.m. - 6:30 p.m. Cycle To The Beat Amy Room 15
5:30 p.m. - 6:30 p.m. Cycle To The Beat Amy Room 15
5:30 p.m. - 6:30 p.m. Cycle to the Beat Amy Room 15
5:30 p.m. - 6:30 p.m. Cycle To The Beat Amy Room 15
5:45 p.m. - 6:30 p.m. Boot Camp Anna Room 258
6:00 p.m. - 7:00 p.m. Zumba Tat Room 258
6:00 p.m. - 6:30 p.m. Bootcamp Abs Deirdre Room 150
6:00 p.m. - 7:00 p.m. Zumba Tat Room 258
6:00 p.m. - 7:00 p.m. Wind Down Yoga Kristine Room 250
6:00 p.m. - 7:00 p.m. Zumba Hype Tat Room 258
6:00 p.m. - 6:30 p.m. Bootcamp Abs Deirdre Room 150
6:00 p.m. - 7:00 p.m. Zumba Mirella Room 258
6:00 p.m. - 7:00 p.m. Wind Down Yoga Kristine Room 250
6:30 p.m. - 7:30 p.m. HIIT Anna Room 258
6:30 p.m. - 7:30 p.m. Power Flow Yoga Kristine Room 250
6:45 p.m. - 7:25 p.m. Cycle Zone 45 Denise Room 15
7:00 p.m. - 7:30 p.m. Kick Abs Mirella Room 258
7:00 p.m. -7:30 p.m. Kick Abs Tat Room 258
7:00 p.m. - 7:45 p.m. Bhangra Fitness Arunpreet Room 250
7:00 p.m. - 8:00 p.m. Kickboxing Circuit Tat Room 258
7:30 p.m. - 8:30 p.m. Kickbox Insanity Mirella Room 258
7:45 p.m. - 8:30 p.m. Strengthening Slow Flow Yoga Annette Room 250
7:45 p.m. - 8:30 p.m. Core & Restore Anna Room 150
8:15 p.m. - 9:15 p.m. Krazed Kickboxing & Abs 45 Reno Room 258

Thursday

Time Class Instructor Room
6:15 a.m. - 7:00 a.m. HIIT JoElla Room 258
6:30 a.m. - 7:30 a.m. Yoga Fusion Annette Room 250
7:00 a.m. - 7:45 a.m. Cycle To The Beat Amy Room 15
7:00 a.m. - 7:45 a.m. Ballsy Moves Step Fusion Deirdre Room 258
7:00 a.m. - 8:00 a.m. Ballsy Moves Rachael Room 258
7:00 a.m. - 7:45 a.m. Cycle To The Beat Amy Room 15
7:00 a.m. - 8:00 a.m. Tabata Anna B Room 258
7:00 a.m. - 7:45 a.m. Fit Strength - Men Only George Lower Level
7:00 a.m. - 8:00 a.m. Power Pilates JoElla Room 150
7:00 a.m. - 7:45 a.m. Cycle To The Beat Amy Room 15
7:00 a.m. - 8:00 a.m. Tabata Series: Lower Body Ronald Room 258
7:15 a.m. - 8:00 a.m. Cycle 2 the Beat DeAnnah Room 15
7:15 a.m. - 8:00 a.m. Cycle Zone 45 Rachael Room 15
7:45 a.m. - 8:30 a.m. Fit Strength - Women Only George Lower Level
8:00 a.m. - 8:45 a.m. Fit Strength 45 George Lower Level
8:00 a.m. - 9:00 a.m. Breaktime Core Rachael Room 250
8:30 a.m. - 9:00 a.m. Breaktime Core Rachael Room 250
8:30 a.m. - 9:00 a.m. The Kraze Kelly Room 150
9:00 a.m. - 9:45 a.m. Fit Strength 45 George Lower Level
10:00 a.m. - 11:00 a.m. Barre Fitness Abida Room 250
10:00 a.m. - 10:45 a.m. Cardio Camp Reno Room 250
10:00 a.m. - 10:45 a.m. Cardio Camp Tiffani Room 250
10:50 a.m. - 11:20 a.m. Walk 2 The Beat Rachael 3rd Floor Track
11:00 a.m. - 12:00 p.m. Restorative Stretch Abida Room 250
11:15 a.m. - 12:00 p.m. Fit Camp Tiffani Room 250
11:15 a.m. - 12:00 p.m. Fit Camp Reno Room 250
11:25 a.m. - 11:55 a.m. Breaktime Barre Rachael Room 250
12:00 p.m. - 1:00 p.m. The Kraze Kelly Room 250
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Power Yoga Keerthi Room 250
12:00 p.m. - 12:30 p.m. Meet Me On Da Floor Kelly Main Level Gym Floor
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Candlelit Yoga Camila Room 250
12:00 p.m. - 12:45 p.m. Cycle Zone 45 Rachael Room 15
12:00 p.m. - 1:00 p.m. The Kraze Kelly Room 250
12:00 p.m. - 12:45 p.m. SpinTATic Tat Room 15
12:00 p.m. - 1:00 p.m. The Kraze Kelly Room 258
12:00 p.m. - 12:45 p.m. Outdoor Yoga Chelsea Outside Lawn
12:00 p.m. - 12:45 p.m. SpinTATic Tat Room 15
12:00 p.m. - 12:45 p.m. SpinTATic Tat Room 15
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Mid-Day Vinyasa George Room 250
12:00 p.m. - 12:45 p.m. SpinTATic Tat Room 15
1:00 p.m. - 2:00 p.m. Kickboxing Extreme Tat Room 258
1:00 p.m. - 2:00 p.m. Restorative Stretch Abida Room 250
1:00 p.m. - 2:00 p.m. Zumba Tat Room 258
1:00 p.m. - 1:30 p.m. Kick Abs! Tat Room 258
1:15 p.m. - 2:15 p.m. Zumba Tat Room 250
1:30 p.m. - 2:00 p.m. Get Busted Boot Camp Tat Room 258
2:00 p.m. - 3:00 p.m. Barre Fitness Abida Room 250
2:15 p.m. - 3:00 p.m. Kickboxing Circuit Tat Room 258
2:15 p.m. - 3:00 p.m. Absolutely Abs Tat Room 258
2:15 p.m. - 3:00 p.m. Kick Abs Tat Room 250
4:00 p.m. - 5:00 p.m. Having A Ball Class Debra Room 150
5:00 p.m. - 6:00 p.m. Foundation Power Yoga Tara Room 250
5:30 p.m. - 6:30 p.m. SpinTATic Tat Room 15
5:30 p.m. - 6:30 p.m. SpinTATic Tat Room 15
5:30 p.m. - 6:00 p.m. Functional Fitness: Basic Form & Function Ronald Room 258
5:30 p.m. - 6:30 p.m. SpinTATic Tat Room 15
5:30 p.m. - 6:30 p.m. SpinTATic Tat Room 15
5:30 p.m. - 6:30 p.m. SpinTATic Tat Room 15
5:30 p.m. - 6:30 p.m. Zumba Basic: Hi/Lo Reyonna & Anicia Room 258
5:30 p.m. - 6:30 p.m. SpinTATic Tat Room 15
6:00 p.m. - 6:45 p.m. Boot Camp Burn JoElla Room 258
6:00 p.m. - 7:00 p.m. Power Yoga Tara Room 250
6:00 p.m. - 7:00 p.m. Suspension Bootcamp TRX Anna Room 150
6:00 p.m. - 7:00 p.m. Power Yoga Tara Room 250
6:30 p.m. - 7:00 p.m. Kick Abs! Tat Room 258
6:30 p.m. - 7:30 p.m. Insanity BC Anna B Room 258
6:30 p.m. - 7:30 p.m. Zumba Hype Tat Room 258
6:30 p.m. - 7:30 p.m. Strengthening Slow Flow Yoga Annette Room 250
6:30 p.m. - 7:00 p.m. Core Cuts Tat Room 258
6:30 p.m. - 7:00 p.m. Kick Abs Tat Room 258
6:45 p.m. - 7:45 p.m. Zumba Hype! Tat Room 258
6:45 p.m. - 7:25 p.m. Cycle Zone 45 Denise Room 15
7:00 p.m. - 7:30 p.m. Yoga Nidra Meditation Camila Room 250
7:00 p.m. - 8:00 p.m. Zumba Tat Room 258
7:00 p.m. - 8:00 p.m. Zumba Tat Room 258
7:00 p.m. - 8:00 p.m. AbBlast Reno Room 150
7:00 p.m. - 7:30 p.m. TRX Core Anna Room 150
7:00 p.m. - 8:00 p.m. Zumba Tat Room 258
7:00 p.m. - 8:00 p.m. AbBlast Reno Room 150
7:30 p.m. - 8:30 p.m. Power Yoga Tara Room 250
7:30 p.m. - 8:30 p.m. Kickboxing Insanity Tat Room 258
7:30 p.m. - 8:30 p.m. Power Yoga Andrea Room 250
7:45 p.m. - 8:45 p.m. Kickbox Extreme Tat Room 258
7:45 p.m. - 8:30 p.m. Total Body Circuit Denise Room 150
8:00 p.m. - 9:00 p.m. Kickbox Insanity Reno Room 258
8:00 p.m. - 9:00 p.m. Kickbox Insanity Reno Room 258

Friday

Time Class Instructor Room
6:00 a.m. - 7:00 a.m. Boot Camp Angela Room 258
6:00 a.m. - 7:00 a.m. Bootcamp Angela Room 258
6:30 a.m. - 7:30 a.m. Bootcamp Cardio Deirdre Room 258
6:30 a.m. - 7:00 a.m. Bootcamp Cardio Deirdre Room 258
6:30 a.m. - 7:30 a.m. Bootcamp Cardio Deirdre Room 258
7:00 a.m. - 7:45 a.m. Cycle Zone 45 Angela Room 15
7:00 a.m. - 8:00 a.m. Cycle Zone Angela Room 15
7:00 a.m. -7:45 a.m. Bootcamp Cardio Deirdre Room 258
7:30 a.m. - 8:30 a.m. STRONG by Zumba® Nicole Room 258
7:30 a.m. - 8:00 a.m. Relax & Stretch JoElla Room 250
7:30 a.m. - 8:30 a.m. Cycle Zone Mirella Room 15
7:30 a.m. - 8:15 a.m. Cycle Zone Angela Room 15
8:00 a.m. - 9:00 a.m. Body SCULPT George Weight Room Lower Level
9:00 a.m. - 9:45 a.m. Fit Camp Tiffani Room 250
9:15 a.m. - 10:00 a.m. Fit Camp Reno Room 250
10:00 a.m. - 10:45 a.m. Cardio Cravings Tylar Room 250
10:00 a.m. - 10:30 a.m. Killer Kore Reno Room 250
10:00 a.m. - 10:30 a.m. Killer Kore Tiffani Room 250
10:30 a.m. - 11:00 a.m. Booty Blast Tiffani Room 250
10:30 a.m. - 11:00 a.m. Booty Blast Reno Room 250
11:00 a.m. - 12:00 p.m. Strength Warrior Tiffani Room 250
11:00 a.m. - 12:00 p.m. Sweat & Slay Tylar Room 250
11:45 a.m. - 12:30 p.m. Rhythmic Cycle Lite Mirella Room 15
12:00 p.m. - 12:45 p.m. Cycle Zone Angela Room 15
12:00 p.m. - 12:45 p.m. Core-poral Training Tylar Room 258
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Yoga-Lattés Sharon Room 250
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Total Body Resistance TRX Anna B Room 150
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Cycle To The Beat Angela Room 15
12:00 p.m. - 12:45 p.m. Cycle To The Beat cycling staff Room 15
12:00 p.m. - 12:45 p.m. Rhythmic Cycle Lite Rachael Room 15
12:45 p.m. - 1:30 p.m. Booty Blast Tylar Room 258
12:45 p.m. - 1:45 p.m. Strong by Zumba Mirella Room 250
1:00 p.m. - 1:30 p.m. Tabata Anna B Room 150
1:30 p.m. - 2:15 p.m. HIIT 45 Anna Room 258
1:30 p.m. - 2:30 p.m. Stretch & Burn Tylar Room 258
2:15 p.m. - 3:00 p.m. Abs & Stretch Anna Room 258
3:00 p.m. - 4:00 p.m. Barre Fitness Abida Room 250
4:00 p.m. - 5:00 p.m. Restorative Stretch Abida Room 250
4:00 p.m. - 5:00 p.m. Restorative Stretch Abida Room 250
4:00 p.m. - 5:00 p.m. Restorative Stretch Abida Room 250
5:00 p.m. - 6:00 p.m. Barre Fitness Abida Room 250
5:00 p.m. - 6:00 p.m. Vinyasa Yoga Nick Room 250
5:00 p.m. - 6:00 p.m. Barre Fitness Abida Room 250
5:30 p.m. - 6:30 p.m. Cycle To The Beat Varied Instructors Room 15
5:30 p.m. - 6:30 p.m. Cycle To The Beat Amy Room 15
5:30 p.m. - 6:30 p.m. Cycle To The Beat Amy Room 15
5:30 p.m. - 6:30 p.m. Cycle To The Beat Amy Room 15

Saturday

Time Class Instructor Room
10:15 a.m. - 11:15 a.m. Power Yoga Tara Room 250
10:30 a.m. - 11:00 a.m. Pilates Shelby Room 258
10:30 a.m. - 11:00 a.m. Breaktime Barre Rachael Room 250
11:00 a.m. - 12:00 p.m. Get Busted Bootcamp Tat Room 258
11:00 a.m. - 12:00 p.m. Functional Fitness: Musical Fitness Ronald Room 258
11:00 a.m. - 11:45 p.m. Cycle Zone 45 Rachael Room 15
11:00 a.m. - 12:00 p.m. Slow Down & Stretch Shelby Room 250
11:00 a.m. - 12:00 p.m. Get Busted Boot Camp Tat Room 258
11:00 a.m. - 12:00 p.m. SpinTATic Tat Room 15
12:00 p.m. - 1:00 p.m. SpinTATic Tat Room 15
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Cycle To The Beat Rachael Room 15
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Zumba Hype! Anicia Room 250
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Women's Only Barre Fitness Abida Room 250
12:00 p.m. - 1:00 p.m. SpinTATic Tat Room 15
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Women's Only Barre Fitness Abida Room 250
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Women's Only Barre Fitness Abida Room 250
12:00 p.m. - 1:00 p.m. SpinTATic Tat Room 15
12:00 p.m. - 1:00 p.m. Tabata Series: Core & Cardio Ronald Room 258
1:00 p.m. - 2:00 p.m. Strength & Stretch Abida Room 250
1:00 p.m. - 2:00 p.m. Strength & Stretch Abida Room 250
1:00 p.m. - 2:00 p.m. Strength and Stretch Abida Room 250
1:00 p.m. - 1:45 p.m. Get Ripped Boot Camp Tat Room 258
2:00 p.m. - 3:00 p.m. Belly Dance Abida Room 250
2:00 p.m. - 3:00 p.m. Belly Dance Abida Room 250
2:00 p.m. - 3:00 p.m. Belly Dance Abida Room 250
5:00 p.m. - 6:00 p.m. Yin Yoga Nick Room 250
6:00 p.m. - 7:00 p.m. Wind Down Yoga Nick Room 250